9.5.2017 Petr Klempa

Dva dny, tři digitály, devět Instaxů – Olomoucký Majáles UP

COVER1

Olomoucí se zase po roce prohnala festivalová atmosféra – letos už sedmej ročník Majálesu studentů Univerzity Palackého. Když jsme před půl rokem dumali nad tím, jak pojmout oficiální fotoreport pro tento ročník, ještě jsem neměl ani sebemenší tušení o tom, že to celý vlastně padne celou vahou na moje ramena.

Příjde mi jako by to bylo včera – blížila se první listopadová schůze organizátorů Majálesu a já si říkal, že letos musíme ten fotoreport fakt vzkřísit. Posunout tu laťku výš, protože minulej ročník se, co se reportu týče, moc nepovedl.
Tou dobou jsem ještě bydlel v Olomouci a tak jsem chtěl něčím přispět. Přidat se mezi ostatní fotografy na výpomoc. Však oficiální fotoreport vždycky obstarávalo okolo deseti fotografů. Tak či onak, den na to jsem to už viděl zase úplně jinak.

Dostal jsem nápad

Udělat fotoreport, kterej naláká k tomu, aby se lidi zvedli ze zadku a opravdu na ten Majáles došli. Ať už hned ten druhej den, nebo za rok. Chtěl jsem, aby byl fotoreport o atmosféře, emocích a zároveň ukázal, co může člověk na festivalu zažít a vidět. A aby bavil jak ty, kteří se ho přímo účastnili, tak i ty, kteří sledují fotky na druhý straně republiky.

DSCF0275

Do toho je samozřejmě nutný zahrnout i fotky lidí, kteří na Majáles příjdou, ale s tím jsem to nechtěl přehnat. Proč? Protože když budu Luboš z Kutný Hory a budu koukat na fotky z Olomouckýho Majálesu, chci vidět o čem ta akce je a co tam můžu zažít. Nezajímají mě cizí tváře lidí, který se tam baví u piva, zatím co já sedím doma na zadku.

Takže jak tohle dodržet a zároveň se postarat o to, aby měli účastníci festivalu něco, co jim oživí vzpomínky? Instax. Instaxová fotka, fyzicky v ruce. Mnohem silnější nástroj, než jakákoliv digitální fotka na Facebooku.

Co ti zbyde po akci? Vzpomínky a fotky. Vzpomínky zapomínáš a fotka je od toho, aby ti je připomínala

Koncept by v hlavě teda byl, ale co realizace? Pro oficiální fotoreport jsem oslovil kamarády Tomáše a Honzu. Dá se na ně spolehnout jak co se fotografický tvorby týče, tak i mindsetu. Navíc takhle ve třech bychom měli i pokrytý ohniska. Každej totiž fotí jinak a tohle trio mi znělo jako skvělá kombince. Já na široko, Tom uprostřed a Honza – Honza je prostě sniper. Kluků se to líbilo, takže super.

COVER2

A teď se dostávám k tý druhý, neopomenutelný části fotoreportu. Už někdy v listopadu jsem v celý tý věci oslovil Anetu, dnes už mou kolegyni z Fuji, kvůli Instaxu. Přijet s Fujifilm Instax stanem na akci a rozbalit to tam ve velkým. A vzhledem k tomu, že souhlasila a byla nadšená, koncept celýho fotoreportu se tím naplnil. Hned na to jsem začal shánět hostesky, co by pokryly akci a pak už to bylo jen o dolaďování detailů.

Takže „tři digitály, devět Instaxů“?

Já, Tom a Honza. Společně to nafotíme, já od nich vyberu karty a dám tomu svůj postprocess. Instax holky zas pokryjí celou oblast a postarají se o to, aby měli lidi něco na památku a to fyzicky v ruce. Daleko silnější, než pár pixelů na displeji. Double win?

Koncept jsem měl teda +/- hotovej a hlavně jsem měl i přislíbenou spolupráci ze všech stran. Schylovalo se teda k tomu přednést návrh Ondrovi, hlavnímu koordinátorovi a hlavě Olomouckýho Majálesu.
A ten souhlasil – okamžitě mi dal zelenou. Dokonce cituju: „tu nejzelenější!“.

DSCF0127

Teprve v tu chvíli mi došlo, jakej jsem si na sebe upletl bič. V ten moment přišla samolepka „hlavní koordinátor fotoreportu“ a začalo to bejt vážný. To nejlepší na tom ale bylo to, že mě to nevyděsilo, ale vlastně strašně nabudilo.

Fujifilm kam se podíváš

Fujifilm ale nepřivezl jen stan s Instaxama, ale poskytl taky nejnovější techniku k tvorbě oficiálního fotoreportu. A tak nejen díky tomu celá tahle sranda získává status oficiálního Fujifilm reportu. Toma jsem osadil novou X100F, protože on je prostě odkojenej sérií X100. Nezná nic, než X100 a X100F. A Honza? To je Canonista. Dostal k dispozici X-T2 se sklama ekvivaletních ohnisek, jaký používá pro Canon a tak teď může poskytnout skvělej a hlavně nezaujatej feedback.

IMG_8796

A aby toho nebylo málo, v rámci celý akce a X-perience Academy proběhl i workshop na téma reportážní a koncertní fotky. Byla to náročná dvoudenní záležitosti, při který jsem chtěl, aby si každej z účastníků vyzkoušel jaký to je dělat na takový akci report.

To je on a takovou měl radost!

Společně s tím jsem uspořádal i soutěž o nejlepší reportážní fotku, jejíž vítěz obdržel Instax Mini 8, kterej darovala společnost Fujifilm. Lukášovi ještě jednou gratuluju!

Takže ten bič jsem si na sebe upletl vážně pořádnej. Od rána do rána jsem byl na nohách a bylo to těžký. Ale nakonec se to všechno povedlo a myslím, že to stálo za to.

Tagged: