17.9.2017 Petr Klempa

Loupedeck – konzole pro hračičky

Loupedeck – konzole určená a vyvíjená cíleně přímo pro Adobe Lightroom. Tím pádem přímo pro fotografy, kteří se alespoň trochu zabývají postprocessem vlastní tvorby.
Poslední dva týdny jsem ji testoval a dneska jdu ven s článkem, do kterýho jsem shrnul svoje dojmy a postřehy.

O týhle konzoli se začalo mluvit už snad před rokem. Začalo to na Kickstarteru (nebo na něčem podobným) a docela rychle se z toho stal velkej boom. Nějakou dobu od týhle chvíle Loupedeck přišel konečně ven na světlo a před pár týdny se dostal i k nám do ČR a na Slovensko.

Co se nestalo – BlackDog.sk získal výhradní zastoupení pro česko a slovensko a v souvislosti s tím, mě oslovil Martin. Že prej, jestli bych neměl zájem se na tohle podívat.

No a co jinýho jsem na tohle taky mohl říct? Jasně že jo!

Moje tvorba se opírá o silnej postprocess a Loupedeck znám už fakt dlouho. Vždycky mě zajímal, takže jsem rád, že si mě Martin zvolil za ambassadora. Za to velký díky!

No, ale jakej je Loupedeck ve skutečnosti, krom toho, že … je černej?

Konzole vypadá prostě jako klávesnice. Ona to koneckonců klávesnice je. Jen má na sobě spoustu zajímavejch hejblátek, který každej, kdo se kdy setkal s fotkou a její editací, snadno rozezná.

Konektivita je zařízená skrze USB a ke konzoli náleží jednoduchej software, ve kterým si snadno nakonfigurujete celej Loupedeck. Samozřejmě k dispozici jak pro Windows, tak pro MacOS. A vzhledem k tomu, že jsem zrovna v období přechodu z Win na Mac, tak jsem vlastně konzoli otestoval na obou systémech. No a popravdě, na zpracování softu, kterej k Loupu náleží, nemůžu jednoduše říct ani popel.

Konzole má 22 programovatelnejch čudlů. Je jich teda 11, ale v kombinaci s FN čudlíkem máte rázem dvojnásobek. Osm (16 celkem) tlačítek je určeno pro vlastní nastavení presetů. Takže si na ně můžete uložit třeba kompletní preset a nebo taky jednotlivý položky. Jako třeba doostřování, stažení pleťovky, nebo cokoliv jinýho.

Další dva čudlíky (4 celkem) jsou připravený pro volbu nástrojů. Takže si tam můžete nabindovat třeba radiální filtr, nebo retušovací tool. Já tam mám třeba otočení fotky vpravo/vlevo pro případ, kdy mi ne úplně dobře zafunguje gyroskop ve foťáku a tak fotku musím otočit ručně.

To je osm plus dva. A co ten poslední? To totiž není tlačítko, ale otočnej ovladač, podobnej těm pro ladění expozice, světel, stínů… a všeho ostatního. Na něj si můžete nastavit třeba vinětaci, zrno, nebo dehaze efekt. A je tam toho víc.

To nejdůležitější ale spočívá v ostatních ovladačích. Těch tam je dalších jedenáct. A obsloužíte s nimi vlastně úplně všechno, co se dá. Všechno, co najdete pod záložkou „Basic“ v Lightroom, tak tohle máte v podobě hardwarových čudlů na konzoli. Práce s nimi je fakt precizní. Jste pak schopní skákat hodnotama po jednom bodě a nebo za to trochu vzít a posunout se dál o dost rychleji.

Jediný, co mi na těch čudlech chybělo, byla nějaká „zarážka“. Když s ovladačem otočím rychle, chtěl bych, abych se dostal na hranici možností posuvníku, což se zatím neděje. A zatím říkám proto, že se toho určitě dočkáme.

Tyhle ovladače zároveň fungují jako tlačítko. Takže když je stisknu, vyresetuju tak patřičnej posuvník na defaultní hodnotu.

Další prvky, který na konzoli najdete, jsou úplně obyčejný klávesnicový tlačítka. Krom šipek pro pohyb v LR catalogu tam najdete třeba tlačítka na pohyb zpátky a nebo v před (UNDO/REDO), zoomovací tlačítko, zobrazení fotky před a po a nebo tlačítko exportu, když už toho máte plný zuby.

Mimo to jsou k dispozici i tlačítka kopírování a vkládání všech provedených akcí, který jste na fotce zvládli. Taky si můžete ovlajkovat fotku jako „ready to export“ a jít dál.

A jestli jste tak velký hračičky jako jsem občas já, tak máte k dispozici i čudle pro označování fotek hvězdičkama, ale i barvama. A ještě tam najdete vůbec ten největší ovladač – ten slouží pro ořez fotky. Přesněji řečeno pro rovnání horizontu. A je taky klikací jako tlačítko.

Ale vůbec to největší lákadlo (pro mě) se skrývá v horní části konzole. Jsou to kolečka určený pro editaci HSL (Hue/Saturation/Luminance). Teprve tady přichází ta největší úspora času, kterou by člověk mohl při editaci fotek potřebovat.

Máte tam k dispozici osm koleček, přičemž mezi HSL přepínáte postranníma tlačítkama (Hue/Sat/Lum – viz. fotka) … a to pak upravujete fotky jak princezna.

Co je pro mě vůbec nejzajímavější … a co jsem si vůbec neuvědomoval – nikdy předtím jsem si neuvědomil jak moc čučím na posuvníky v Lr. S Loupem sleduju čistě jen fotku. Můžu ji mít zobrazenou přes celou obrazovku bez postranních panelů a díky tomu mě nic nerozptyluje. Sleduju jen fotku a na ní upravuju přesně to, co chci.

Dokud mi na stole neležel Loupedeck, upravoval jsem fotky úplně jinak. Čučel jsem na posuvníky v Lr a přemýšlel, čím jsem ještě nepohnul a čím bych pohnout ještě mohl. Ve skutečnosti mě to dost omezovalo a zbytečně jsem ztrácel čas. To mi teď absolutně odpadlo a vůbec neřeším, že jsem třeba na něco nesáhl. Prostě mám pocit nově nabytý svobody v editaci fotek.

Ne všechno ale Loupedeck obstará. Neupravíte na něm křivky a vlastně ani Split toning, kterej mi tam občas chybí. Taky si ním úplně do detailu neořežete fotku. Přecejen je pořád stavěnej k tomu fungovat v kooperaci s myší. Můžu ale říct, že když to člověk dostane do ruky (a že to zabere nanejvýš deset minut), tak pak roste efektivita práce neskutečným tempem. Alespoň taková je moje zkušenost.

No … a když mám bejt ten ambassador – domluvil jsem s Martinem malou akci. Vzhledem k tomu, že se Loupedeck teprve dostává do čech, vymysleli jsme jednorázovou slevu pro prvních 25 z vás.

Mám tu k dispozici slevovej kód, kterej můžete uplatnit při objednávce na eshopu BlackDog.sk. Jediný, co pro to musíte zpětně udělat, je napsat recenzi, postnout fotku s označením (loupedeck/blackdog) na svoje sociální sítě a nebo cokoliv jinýho. Je to easy. A hlavně poděkování eshopu za slevu.

Takže jestli máte zájem o to podpořit tuhle věc, napište mi mail, zprávu na messenger, FB page, nebo direct na Insta. Je to jedno. Zařadím vás do seznamu, pošlu kód a není co řešit!

 

Tagged: